Cemal Süreya Kız Kulesi’nde Anılıyor

Fotoğtaf: Ara Güler

Cemal Süreya’nın doğum gününde şiirseverler Kız Kulesi’nde buluşuyor.

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği, modern şiirimizin büyük ustalarından Cemal Süreya’yı doğum gününde anma etkinliğini, geçen yıl aldığı bir kararla 90. yaşından başlayarak Kızkulesi’nde sürdürmeyi seçmişti. CSKSD kayıtlarına göre 28 Temmuz’da dünyaya gelen şairin 2021’den başlayarak Kızkulesi’nde anılması dernek yönetimince şöyle açıklanmıştı:

“Özal dönemindeki özelleştirme furyasına tepki olarak şair: ‘Kızkulesi düş getiren pay senetleri kapış kapış gitti.’ demişti. Bugün de sıcak para arayışıyla ülkenin yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin yanı sıra tarihî ve sanatsal değerlerinin uluslararası sermaye çevrelerine peşkeş çekilmesi karşısında ülkemiz şiir geleneğinin sessiz kalması düşünülemez. CSKSD bu gerçekler ışığında, şairin doğum günü kutlamaları için Üsküdar Kızkulesi İskelesi’ni seçti.”

2021’de Kızkulesi’nde ilk kez gerçekleştirilen etkinlik, bu yıl da 28 Temmuz Perşembe günü saat 10:30’da başlayacak. CSKSD Başkan Yardımcısı Aydan Ay’ın yönetim ve sunumuyla yürütülecek olan etkinlik akışında Modern Türk Şiirinde Cemal Süreya’nın yeri ve öncülüğü vurgulanırken, yurtsever geleneği yansıtan şiir ve düşünceleri örneklenecek, yurttaş bilincinin yükseltilmesinde şiirin ve tüm sanatların işlevi anımsatılacaktır.

“Haydi şiirseverler! Cemal Süreya’nın izinde şiirimizin onurlu geleneğini yükleniyoruz. O gün susmak yasak…”


Via Aydan Ay – ÜVERCİNKA Dergisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s