Sonbaharın son ‘al beni’leri:)

Eylülü de devirmek üzere olduğumuz şu günlerde son mahsulleri topluyoruz artık bahçeden. Patatesler, turplar, havuçlar, bal kabakları… Bu sene toprakla ilgili ilk heyecanlarımız oldu hepsi. Tahmin ettiğimizden daha fazla verim elde ettik ve tecrübe kazandık diyebilirim. Tüm bu deneyimlerle birlikte 3 – 5 litrelik kavanozlara kurduğumuz turşular 3 – 5 gün içerisinde tükenmeye başlayınca, domateslerin çoğunu bu sefer daha büyükçe kaplara turşu kurmak için istifledik. Diğerlerini de karton kutulara toplayıp verandaya serdik kızarmaları için.

Hemen her gün çiseleyen yağmurun ardından kendini cimrice gösteren güneşin de son seyirlerini yaşıyoruz kutuplarda… Bal kabakları yerlerinden memnun, kıpırdamak istemeden tam da kabak gibi yayıldılar toprağa. Ekim yağmurlarına dayanıklı olacakları için biz de kendilerini bir süre daha yerlerinden etmeyi düşünmüyoruz:)

Patateslerin hepsini çıkartıp içlerinden iricelerini seçtik ve yine karton kutulara doldurduk. Domateslerin aksine ışık almamaları için üzerlerini gazete kağıtlarıyla kapatıp kelerin serinliğine saldık.

Küçük boy olanlarını ayırıp ”Kremalı Patates” yapmaya karar verdim bugün:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s