İzler Ekim 2022 (54)

Şehr-î Canan’a armağan olsun.

Anadolu’dan iyilik ve güzellik izleri taşıyan aylık kültür – sanat – edebiyat dergisi İZLER 54. Sayısı ile bayilerde.

LeMan mizah dergisi karikatüristi, mizah ustası Derya Sayın‘a adanmış bu sayı, Cumhuriyet’in 99. yılına yakışır yazıları ile okuru selamlıyor.

Okumak, nefes almaktır.

Ertuğrul Yalçın
Giresun Üniversitesi Sivil Savunma Uzmanı

Derya Sayın‘a adanmış bu sayımıza Leman Dergisi ailesi destek verdi. Ustalarımız Behiç Pek, Mehmet Çağçağ, Suat Özkan, Uğur Durak ve Vecdi Çıracıoğlu‘na teşekkür ediyorum.

Mektuplar başlıklı sayfalarımızı çok önemsiyorum. Yine döktürmüş sevgili dostlarım. Ankara, İzmir, Samsun, Kanada, Pera, Tirebolu… Bu ay Berlin’de katıldı aramıza. Yalçın Baykul hoş gelmiş.

Hilmi Taşkın ve Ruşen Topallı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı konu edindiler. Yine çok iyiler. Zaten hep iyiler. Mevlüt Kaya‘nın Rüsumat 4 gemisini işlediği, Seher Akar‘ın Muazzez İlmiye Çığ’ı anlattığı makalelerin de 29 Ekim çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hepsinin ellerine sağlık.

Usul Yolcu üst düzey bir kalem.

Akın Aktaş dostumuz iki haftalık bir yazı dizisi ile bizlerle. Onun peşi sıra sevgili Ayhan Yüksel Ağabeyimin bir yazı dizisi başlayacak. Umarım konuk yazarlık ile yetinmezler.

Dr. İsmail Çetin dostum son derece profesyonel bir öykü yazmış. Gül Zamanı’nı özenle okumanızı dilerim. Sevgili Doktorum’un tavan yaptığı bir öykü bu. Kutluyorum.

Hüseyin Gazi Menteşoğlu yine Erden Amca’ya layık bir yazıyla dergimizde. İlginç ötesi bir mevzu. Rukiye Taşkın yine olağanüstü bir şiir çakmış… Başka ne diyeyim?

Yaşar Akalın‘ın Halikarnas Balıkçısı başlıklı yazısı, benim Giresun’un Bab-ı Ali Mecmuası sözlerimi selamlıyor adeta. Orhan Sarımehmetoğlu Ağabeyim ise dervişlik ile eski zaman filozofluğu arası bir kıvamda devam ediyor.

Bilerek sona bıraktım. Canım Ertuğrul Yalçın kardeşim bu ayki kitap tanıtım yazısını Özdemir İnce’ye ayırmış. Cumhuriyet’in Üç Fedaisi adlı kitabına… Tüyleriniz diken diken olacak. Söz gelimi aynı konuyu Cumhuriyet Gazetesi imtiyaz sahibi Sn. Alev Coşkun‘da işlemişti bu hafta, tesadüfen.

Bizim dergiden bir adet yollayacağım Alev Bey’e… Görmeli, okumalı bence Ertuğrul’u.

Arada büyük fark var yahu!

Biz güzel bir ekibiz.

Matbaası, grafikeri, kargosu, ulusal dağıtım kanalı, yazarlarımız, düzeltmenimiz…

Derya Abim nurlarda uyusun. Türkiye Cumhuriyeti’nin bayramı kutlu olsun.

Herkesin gönlüne sağlık.

Gürsel Ekmekçi
Can Akengin Bilgi Yurdu Derneği Başkanı

Fotoğraflar: r.t.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s